Brousí si Babiš zuby na OKD?

18. 03. 2016 8:01:12
S OKD si pohrál miliardář Bakala, vydělal na ní desítky miliard korun a zamával na rozloučenou. Tisíce horníků se bojí propuštění. Zamotaný a smutný seriál možná bude mít zajímavé pokračování, v hlavní roli s Andrejem Babišem.

K napsání tohoto blogu mě vedl zajímavý sled událostí v minulých dnech, při kterém jsem si zároveň spojil informace staršího data. Babiš totiž dlouho tvrdošíjně odmítal jakoukoli státní pomoc OKD. Jeho nedávná vyjádření však naznačila možnost změny postoje. Na sjezdu hornických odborů řekl, že se situace vyvíjí příznivě a je dobře, že firmu opustili kontroverzní akcionáři (myšleno Bakala). Uvedl, že je třeba zachovat těžbu a pomoci horníkům. Na tom všem by ještě nebylo nic až tak zvláštního. Babiš je politik, navíc momentálně čelící podezření z dotačního podvodu na své luxusní farmě Čapí hnízdo. Jen těžko může hodit horníky úplně přes palubu a nechat všechny politické body ČSSD.

Situace se však stala zajímavou v okamžiku, kdy hned následující den zveřejnila Babišem vlastněná Mladá fronta Dnes informaci, že o část OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner, přičemž druhý jmenovaný řekl: „Vláda musí jasně říct, že OKD vezme do vlastních rukou. Pak jsme ochotni spolupracovat.“ Otava a Paukner jsou vlastníci firem Metalimex a Carbounion Bohemia sídlících v Praze. Otava do roku 2011 v OKD pracoval a předloni od firmy koupil koksovny OKK.

Petr Paukner je však zároveň člověk, který před necelým rokem vypracoval pro Babiše bilanci těžby a spotřeby hnědého uhlí v České republice. A to údajně zcela zdarma, což již tehdy vyvolalo řadu pochybností. Více si o tom můžete přečíst třeba zde http://iuhli.cz/paukner-pomohl-babisovi-opravdu-zdarma/

Proč by miliardář a obchodník s uhlím radil jinému miliardáři, toho času ministrovi financí, zdarma? Před rokem se spekulovalo, že Paukner radil Babišovi tak, aby to vyhovovalo jeho obchodním zájmům. Babiš totiž na základě analýzy změnil názor na prolomení limitů.

Současný posun kolem OKD ale zavdává příčinu ke spekulaci, zda tehdy oba miliardáři jen nerozehráli šachovou partii, která se bude dohrávat teprve v blízké budoucnosti. A nebo si třeba jen padli do noty a společně hledají zajímavé příležitosti.

Pokud se budeme držet v rovině nastíněné spekulace, tak plán obou pánů, aby byl oboustranně výhodný, může mít dvě verze. V té první bude Pauknerovým cílem ekonomický zisk z několikaletého provozování a postupného útlumu OKD s přispěním státních peněz. Babiš, který z pozice ministra financí prostředky uvolní, ze situace vytluče politický kapitál, protože pomůže tisícům horníků a jejich rodinám. Paukner mu zároveň dohlédne na to, aby vše běžel tak, jak Babiš potřebuje.

Druhá varianta je ještě o něco děsivější. Spočívá v tom, že Babiš před politickými body upřednostní vidinu miliard, o které by mohl nabobtnat jeho už tak naditý účet. Peníze by potom putovaly ze státního rozpočtu do OKD, kde by je administroval Paukner tak, aby dost zbylo i na oba režiséry.

V tuhle chvíli jde pouze o poněkud divokou spekulaci, zejména v případě druhé varianty. Život ale přináší nejrůznější překvapení, která jsou, pokud jde o politiku a peníze, většinou spíše nepříjemná. Vždyť kdo by si pomyslel, když Babiš při svém vstupu do politiky halasně obviňoval z krádeží, korupce a podvodů všechny své konkurenty, že dnes bude sedět až po uši v Čapím hnízdě.

Autor: David Beneš | pátek 18.3.2016 8:01 | karma článku: 18.96 | přečteno: 724x

Další články blogera

David Beneš

Němci přijdou místo kopečku zmrzliny o bavoráka

Lidé v Německu zažívají pěkný průvan v peněženkách. Platí pořádné pálky za to, že si partička politiků usmyslela, že se bude elektřina vyrábět jen z větrníků a solárů. Navíc lidi, jak to tak bývá, pěkně obelhali.

14.10.2016 v 11:34 | Karma článku: 45.57 | Přečteno: 7318 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

O chování "některých" volených zástupců lidu..

Politici jsou svým způsobem umělci, zvláště pak před volbami.. A ti, co se živí uměním jim musí asi dost závidět ten počet diváků. Jenže po volbách...

15.12.2018 v 14:15 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jiří Turner

Visegrádské kvarteto, ven ze Schengenu!

Časem možná někoho napadne, že nemáme ani co pohledávat v EU, protože toto společenství není dojnou krávou, a z členství nemohou plynout jen benefity a výhody, ale také povinnosti a faktické projevy solidarity v otázkách migrace.

15.12.2018 v 11:02 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 2709 | Diskuse

Jan Dvořák

Pořádný dálniční horor něco stojí, za hubičku ho nepořídíme

Není pravda, že duchovní hodnoty a kultura vůbec jsou u nás ve stínu zájmu veřejnosti, a že je přebyl přízemní konzum.

15.12.2018 v 9:15 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 249 | Diskuse

Karel Ryšán

Děkuji, babičko!

V každém domě, který přesahuje svými rozměry dnes oblíbené Havlovy „králíkárny“ se po čase najdou staré dokumenty. Já jsem našel účetní deník mé babičky, starý téměř sto let.

15.12.2018 v 8:59 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 404 | Diskuse

Jan Ziegler

Paní Merkelová, pane Putine, kolik Židů ještě musí zemřít

Brutální násilí palestinských teroristů si vybralo svoji daň v podobě předčasného porodu novorozence těžce zraněné matky, kterou na autobusové zástavce postřelil islamistický zločinec.

14.12.2018 v 17:43 | Karma článku: 32.31 | Přečteno: 1030 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1636

Neskutečný optimista, který se snaží na všem najít něco pozitivního a obohacujícího. Nemám rád sobce a naboby.

Najdete na iDNES.cz